Zimowa modyfikacja maszyn budowlanych – jakie przynosi korzyści?

Nawet jeśli przez kilka najbliższych miesięcy nie planujesz intensywnej pracy swoich maszyn budowlanych, takich jak koparki, ładowarki czy walce, warto rozważyć, co można zrobić, aby w nadchodzącym sezonie budowlanym działały one jeszcze lepiej. Podkręcenie parametrów silników w tych maszynach może przynieść wiele korzyści, zarówno pod względem wydajności, jak i kosztów eksploatacji. Oto, dlaczego warto zimą zająć się swoim sprzętem w firmie EnginEcoPower!

Co możesz zrobić ze swoimi maszynami budowlanymi w trakcie przerwy?

Silniki montowane w maszynach budowlanych dysponują „ukrytym” zapasem mocy. Aby w pełni wykorzystać potencjał jednostki napędowej i jej możliwości, warto oddać maszynę w ręce specjalistów. Zajmą się oni jej modyfikacją. Na czym polega taka modernizacja maszyny budowlanej?

  • Specjalista zapozna się ze specyfikacją maszyny i dokładnie przeanalizuje dane dotyczące silnika. Wysłucha też twoich oczekiwań co do maszyny – przed rozpoczęciem pracy weźmie pod uwagę to, do czego wykorzystujesz sprzęt.

  • Kolejnym krokiem jest zapisanie starych ustawień oprogramowania zarządzającego pracą jednostki napędowej. Następnie fachowiec zmienia jej parametry tak, aby zyskała dodatkową moc – wszystko to robi się za pomocą komputera podłączonego bezpośrednio do maszyny.

  • Po takiej modernizacji właściciel maszyny testuje sprzęt – porównywane są jego możliwości sprzed i po modyfikacji.

Efekty modyfikacji ustawień oprogramowania mogą zaskoczyć. Zmiany w parametrach pracy silnika to same korzyści dla firmy budowlanej.

Większa wydajność maszyny = większa efektywność prac budowlanych

Po przeprowadzeniu tuningu moc silnika może wzrosnąć nawet o 30%, a moment obrotowy o od 5 do 25% – w porównaniu do stanu sprzed modernizacji maszyny.

W praktyce oznacza to, że prace budowlane – kopanie, ładowanie, wyrównywanie terenu – będziesz mógł przeprowadzać szybciej. Tym samym wcześniej zakończysz projekty, a ponadto zaoszczędzony czas możesz poświęcić innym zadaniom, których nie brakuje, prowadząc firmę budowlaną.

Po tuningu pracujesz szybciej, efektywniej, a realizacja projektów budowlanych jest bardziej rentowna – w efekcie możesz spodziewać się wzrostu zysków.

Mniejsze zużycie paliwa w maszynach budowlanych = oszczędności na budowie

Utrzymanie maszyn budowlanych w dobrym stanie kosztuje. Koszty przeglądów, wymiany płynów eksploatacyjnych to obciążenie dla budżetu firmy. Dochodzą do tego wydatki na paliwo – aby móc przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace, należy sporo zainwestować.

Modyfikacja ustawień silnika może pomóc ograniczyć te koszty. Maszyna po tuningu zużywa o od 5 do 18% mniej paliwa w stosunku do tego, ile spalała go do tej pory. Dlatego modernizując maszyny, zyskujesz – więcej czasu na wykonanie innych zadań i pieniądze, które zostają w twojej kieszeni.

Wydłużenie żywotności maszyny

Jeżeli oddasz maszynę budowlaną w ręce fachowców, możesz być pewien, że kompleksowo zajmą się oni twoim sprzętem. Parametry pracy silnika zostaną tak zmodyfikowane, aby przysłużyło się to maszynie.

Podczas tuningu zmienia się ustawienia dotyczące czasu, ciśnienia i ilości wtryskiwanego paliwa. Parametry te są tak dopasowywane, aby maksymalnie zmniejszyć obciążenie jednostki napędowej. Tym samym silnik pracuje wydajniej, a ponadto jest chroniony przed przeciążeniem. Dzięki temu maszyna będzie świetnie sprawowała się przez długie lata.

Zima to doskonały moment, aby zająć się tuningiem maszyny. Wtedy, gdy nie używasz jej do przeprowadzania prac budowlanych, fachowcy mogą zająć się jej modernizacją. Zmiana parametrów, uwolnienie zapasu mocy, to mniejsze zużycie paliwa, a przede wszystkim większa wydajność maszyny, efektywniejsza praca na budowie. Dla właściciela firmy budowlanej oznacza to zwiększenie rentowności prowadzenia działalności i zyski.